Częste pytania

Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy komina.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia krótkiego filmu poświęconego montażowi komina systemowego Uniwersalnego. Film ten pokazuje najistotniejsze czynności, jakie należy wykonać, aby poprawnie postawić komin. Po obejrzeniu filmu, unikniecie Państwo najczęstszych błędów, które są popełniane przy montażu systemu kominowego. Zalecamy również dokładne przeczytanie instrukcji montażu, którą otrzymacie Państwo wraz z zakupionym kominem systemowym.

 

Wsteczny ciąg w kominie – duży problem

Ciąg kominowy jest to siła, która zasysa gazy i opary powstające podczas spalania paliwa, od dołu przewodu kominowego w kierunku jego wylotu.
Ciąg powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego
i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem komina,a powietrzem zewnętrznym tym większa jest siła ssania komina. Na jej wpływ ma również wysokość komina oraz wielkość jego pola przekroju.

 

Jak wykończyć komin systemowy nad dachem? Najlepsze propozycje.

Gdy już dobierzemy odpowiedni komin systemowy z certyfikatem CE oraz gwarancją, warto pamiętać o jego odpowiednim wykończeniu. Pamiętajmy przy tym, że część komina wystająca ponad dach pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach i w dodatku jest to element szczególnie wyeksponowany i rzucający się w oczy. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór sposobu wykończenia tej części komina – taki, aby komin cieszył oko i był bezpieczny.

 

Jak i czym uszczelnić dach przy kominie?

Każdy dom zazwyczaj posiada przynajmniej jeden komin. Bardzo często są to dwa kominy lub więcej: do kotła grzewczego, do kominka oraz komin wentylacyjny do odprowadzenia zużytego powietrza z wentylacji grawitacyjnej (wciąż cały czas najpopularniejszej w polskich domach).  Kominy przechodzą przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw i właśnie dlatego przestrzeń w okolicach komina jest najbardziej narażona na przeciekanie!  Aby więc miejsce wokół niego nie przeciekało, (chyba nikt z nas nie chciałby, by przeciekał mu dach) musi być szczelnie zabezpieczone obróbką kominową.

 

Jak sprawdzić ciąg w kominie? Sprawdzony sposób!

Ciąg kominowy jest to siła, która zasysa gazy i opary powstające podczas procesu spalania paliwa, od dołu przewodu kominowego w kierunku jego wylotu. Ciąg powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem komina, a powietrzem zewnętrznym tym większa jest siła ssania komina. Na jej wpływ ma również wysokość komina oraz wielkość jego pola przekroju. Gdy powietrze albo spaliny zostaną podgrzane, rozprężą się i stają się lżejsze. Właśnie dlatego, że spaliny są lżejsze od powietrza, unoszą się do góry.

 

Połączenie pieca z kominem - jak to się robi?

Jak powinno wyglądać poprawne podłączenie pieca do komina? Jakich błędów należy się wystrzegać? Czy można zrobić to samemu, a może lepiej skorzystać z usług specjalisty? Przyłącze kominowe to odcinek łączący piec, wkład kominkowy lub inne urządzenie grzewcze z kominem odprowadzającym spaliny. 
Czemu odpowiednie wykonanie podłączenia pieca jest tak ważne? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Od prawidłowo wykonanego połączenia zależy właściwa praca pieca, skuteczne odprowadzenie produktów spalania paliwa do komina i z komina na zewnątrz budynku oraz ważne nader wszystko, nasze bezpieczeństwo.

 

Przeglądy kominiarskie - jak często i jak powinny wyglądać

Kontrola przewodów kominowych to bardzo ważna rzecz, wie to każdy użytkownik komina. Co ile czasu powinna być przeprowadzana? Na co się składa i kto powinien ją przeprowadzać? Czy są jakieś konsekwencje, jeśli nie zostanie przeprowadzona?

 

Jaki komin systemowy do kominka z płaszczem wodnym należy wybrać

Pozornie wkład kominkowy z płaszczem wodnym wygląda jak inne, tradycyjne modele. Jego korpus pokrywają jednak ścianki, między którymi w specjalnych wężownicach przepływa woda. Raz nagrzana w cieple kominka, kierowana jest do rur i grzejników w całym domu.  Planujesz montaż takiego kominka? Sprawdź, jaki komin będzie z nim najlepiej współpracować!

 

Jak i czym obudować komin systemowy? Poznaj praktyczne porady

Systemy kominowe to sprawdzony sposób na szybką i bezpieczną instalację komina. Ich montaż jest bardzo prosty, ale zbudowany w ten sposób komin wciąż wymaga odpowiedniej obudowy, zwłaszcza ta część, która wystaje ponad dach. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak obudować komin systemowy!

 

Komin systemowy – wady i zalety – cała prawda o systemach kominowych

Nowoczesne kominy systemowe stanowią coraz silniejszą konkurencję dla tradycyjnych kominów murowanych. Dlaczego instalacje wykonane z prefabrykatów wciąż zyskują na popularności? Przedstawiamy szczegółową charakterystykę tego rozwiązania.

 

Komin systemowy w domku drewnianym – warto?

Kominek i domek wykonany z drewna – czy takie połączenie nie będzie stanowić zagrożenia dla domowników? Nie, jeśli wybierzemy odpowiednie źródło ogrzewania oraz system odprowadzania spalin. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i skutecznie ogrzać budynek wykonany z drewna.

 

Czy zalewanie stopy pod komin jest konieczne?

Niezalanie stopy pod komin ceramiczny jest częstym błędem przy montażu. Powoduje to, że komin nie ma właściwej podstawy i swoim ciężarem może wykruszyć beton pod systemem kominowym i opaść na całej długości, co z kolei może spowodować rozszczelnienie całego systemu.

 

Czy drzwiczki wyczystkowe/rewizyjne są niezbędne w kominie?

Wyczystka to miejsce w kominie, gdzie zbiera się (opada) sadza i inne zanieczyszczenia powstałe w procesie spalania. Miejsce to bezwzględnie powinno być wyposażone w drzwi rewizyjne, które zapewniają możliwość prawidłowego wykonania przeglądu kominiarskiego oraz umożliwiają usunięcie zgromadzonej tam sadzy, na skutek czyszczenia przewodu kominowego, lub opadającej samoistnie w wyniku odklejania się od ścian komina.

 

Jak zakończyć przewody wentylacyjne?

Kanały wentylacyjne (część wychodzącą ponad dach) wykończa się płytą przykrywającą oraz w odróżnieniu od kanałów spalinowych i kanałów dymowych bocznymi otworami wylotowymi, które wycina się w odległości 20 cm pod elementem przykrywającym komin.

 

Czy system kominowy można ocieplić styropianem?

Zbyt silne wyziębienie spalin może spowodować problem z ich odprowadzaniem do środowiska zewnętrznego. Na rynku dostępne są systemy kominowe (System Uniwersalny) wyposażone już w wewnętrzną warstwę izolacji i dotyczy to zarówno kominów stalowych, jak i ceramicznych. 

 

Czy konieczne jest ocieplenie systemu kominowego wybudowanego (dostawionego) na zewnątrz budynku?

Komin systemowy wybudowany/dostawiony na zewnątrz budynku musi posiadać izolację. Zasada ta odnosi się również do tej części komina, która znajduje się ponad dachem, a nawet tej przebiegającej np. przez nieogrzewane poddasze.

 

Czy może istnieć dom bez komina?

Tak, dom nie musi posiadać komina jeśli ogrzewanie jest elektryczne lub pompą ciepła, nie ma w nim kominka, a kanały wentylacyjne są doprowadzone do rekuperatora. Ale co to za dom bez komina :)

 

Jakie oznakowanie powinien posiadać System Kominowy do urządzeń gazowych kondensacyjnych?

Przy Systemach Kominowych przeznaczonych do współpracy z urządzeniami kondensacyjnymi oprócz typowych cech dla kotłów niskotemperaturowych tj. mokry tryb pracy (W) oraz odporność na korozję (2) szczególną uwagę należy zwrócić na parametry związane z klasą ciśnieniową (P1).

 

Jak przygotować fundament pod komin?

Już na etapie wykonywania fundamentów domu, powinniśmy wiedzieć, gdzie mają być umiejscowione kominy ceramiczne. Fundament pod komin wykonuje się najczęsciej ze zbrojonego betonu z uwzględnieniem ciężaru i wymiarów komina.

 

Co to jest pożar sadzy?

Sadza powstaje jako produkt uboczny spalania, w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego jak np. mokrego drewna, węgla, śmieci oraz odpadów komunalnych. Znajdująca się we wznoszonym ją dymie, osiada i gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach przewodu dymowego komina. Najwięcej gromadzi się jej w miejscach, gdzie jest niższa temperatura na długości komina, czyli przeważnie w części przechodzącej przez nieużytkowe poddasze, albo w części wystającej ponad dach, gdzie komin jest nieocieplony.

 

Jak postępować podczas pożaru sadzy?

W przypadku gdy dojdzie do pożaru sadzy należy niezwłocznie zawiadomić Straż Pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112 i szczegółowo poinformować dyspozytora o aktualnej sytuacji. Pod żadnym pozorem nie wolno gasić pożaru wlewając do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem. 
Jedyne co możemy zrobić to doprowadzić do wygaszenia ognia w kominku, kotle lub piecu, bezwzględnie odcinając dopływ powietrza do niego.

 

Czy w kominie wentylacyjnym mogą biec rury c.o.?

Jeżeli jest to ciąg wentylacyjny funkcjonalny, z całą pewnością nie powinno być w nim żadnych rur.

 

Jaki komin zastosować do popularnych wkładów kominkowych?

W przypadku komina do wkładu kominkowego spośród naszych produktów polecamy System Uniwersalny (nadający się do wszystkich rodzajów wkładów kominkowych) lub Standardowy (nadający się tylko do wkładów powietrznych i do pobudowania wewnątrz budynku.)

 

Jaka powinna być wysokość komina ponad dachem?

1) W przypadku dachów płaskich, niezależnie od konstrukcji, o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12° wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone co najmniej 0,6 m powyżej poziomu kalenicy.

 

Pierwsze palenie a komin systemowy

Pierwszą niezwykle ważną kwestią jest odbiór kominiarski dokonany przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz okres, jaki należy odczekać przed pierwszym rozpaleniem. Okres ten wynosi 7 dni od momentu klejenia ostatniej rury ceramicznej.

 

Czy na kominie potrzebny jest daszek stożka?

  Istnieje przekonanie, iż zamontowany daszek stożka na szczycie komina pełni bardzo ważną rolę, a mianowicie uniemożliwia przedostawanie się opadów atmosferycznych do wnętrza komina. Prawda jest inna i okazuje się, iż najczęściej jest on elementem zbędnym lub wręcz niezalecanym.

 

Błędy popełniane najczęściej podczas budowy komina

Nie rób tego jeśli chcesz cieszyć się sprawnym kominem przez wiele lat:

  • niezalanie stopy fundamentowej,
  • opieranie o Komin Systemowy stropów i innych elementów konstrukcyjnych domu - konieczna dylatacja z materiałów elastycznych,
  • przyleganie przewodów spalinowych do palnych elementów konstrukcji dachowej,
  • otynkowanie trójnika spalinowego,
 

Jaki komin do kotła kondensacyjnego?

Zamknięta komora spalania kotłów kondensacyjnych wymaga rezygnacji z tradycyjnych, murowanych kominów. Aby instalacja była bezpieczna, konieczne jest zastosowanie kominów nowoczesnych i kwasoodpornych. Kominy systemowe będą świetnie współpracować z piecami kondensacyjnymi!

 

Czy komin powinien posiadać kanał wentylacyjny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy dom, czy mieszkanie, musi posiadać sprawną wentylację nawiewno-wywiewną. O ile funkcję nawiewu pełni często tzw. mikrowentylacja okien (rozszczelnianie okien) to już do wywiewu niezbędne jest zastosowanie kanałów wentylacyjnych. 

 

Co to jest ciąg komina?

Ciąg kominowy jest to siła, która zasysa gazy i opary powstające podczas spalania paliwa, od dołu przewodu kominowego w kierunku jego wylotu.

 

Od czego zależy siła ciągu naturalnego?

Temperatura otoczenia (powietrza na zewnątrz budynku) - temperatura powietrza na zewnątrz ma istotny wpływ na siłę ciągu w kominie. Zimą, przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, siła ciągu znacznie wzrasta.

 

Za mały ciąg w kominie – co zrobić?

Sposobów na zwiększenie ciągu kominowego jest kilka, a ich wybór uzależniony jest od możliwości technicznych. 

Znaczna poprawę ciągu możemy uzyskać poprzez:

 

Jaka powinna być średnica komina?

Średnica przewodu spalinowego (otworu mierzonego wewnątrz rury ceramicznej) musi być odpowiednio dostosowana do wysokości przewodu kominowego oraz do mocy i rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie obsługiwał komin.

 

Czy mogę samodzielnie zamontować zakupiony u Was komin?

Proces montażu Systemu Kominowego jest prosty i nie ma wymogu korzystania z usług fachowca oraz ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu. Ważne jest, aby komin został wybudowany zgodnie z instrukcją montażu – dostępną na naszej stronie internetowej oraz wysyłaną do Państwa w wersji papierowej wraz z kominem.

 

Jaki komin do kominka?

Zastanawiasz się jaki komin do kominka wybrać? W naszym poradniku podpowiadamy jaki system kominowy do kominka będzie spełniał wszystkie Wasze oczekiwania.

 

Czy część komina wystającą ponad dachem, należy uzbroić?

Komin należy wzmocnić dodatkowym zbrojeniem, jeśli jego część wystająca ponad powierzchnię dachu będzie przekraczała wysokość 1,5 metra. Długość zbrojenia powinna stanowić przynajmniej dwukrotność jego wysokości nad powierzchnią dachu.

 

Jaką odległość należy zachować pomiędzy kominem, a konstrukcją dachu?

Pomiędzy zewnętrzną obudową komina, a konstrukcją dachu, zgodnie z obowiązującymi przepisami należy pozostawić wolną przestrzeń (dylatację). W przypadku materiałów łatwopalnych takich drewno, przestrzeń dylatacyjna powinna wynosić 5 cm.

 

Na jakiej wysokości należy zamontować trójnik spalinowy?

Wysokość na której zamontujemy trójnik spalinowy powinna być dostosowana do poziomu wylotu spalin z urządzenia grzewczego, które będziemy chcieli podłączyć do komina.

 

Dlaczego nie zaleca się stosowania Systemu Standardowego do pieców zasilanych miałem węglowym?

Podczas palenia miałem węglowym do komina przedostaje się kondensat, który ulega skropleniu – dlatego też potrzebny jest System Kominowy posiadający odskraplacz odprowadzający odskropliny na zewnątrz.

Przy paleniu miałem węglowym niższa jest również temperatura spalin w porównaniu z temperaturą jaką uzyskują spaliny przy stosowaniu paliw suchych.

 

Jak dokonać pierwszego rozruchu komina

Po zmontowaniu Systemu Kominowego, przed rozpoczęciem jego eksploatacji bezwzględnie musi zostać dokonany odbiór kominiarski komina, zakończony podpisaniem protokołu dopuszczającego do użytkowania. Odbioru musi dokonać osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego.

 

Ile urządzeń grzewczych naraz można podłączyć do Systemu Uniwersalnego/Standardowego?

Zarówno do Systemu Uniwersalnego, jak i Standardowego możemy podłączyć wyłącznie jedno urządzenie grzewcze. Podłączenie większej ilości urządzeń do jednego przewodu spalinowego jest niedozwolone.

 

Jaką gwarancję posiadają Systemy Kominowe?

Oferowane przez nas Systemy Kominowe objęte są 30 letnią gwarancją producenta, a podstawę do jej rozpatrzenia stanowi faktura VAT wystawiona na kompletny System Kominowy. Przez taki system rozumiany jest zestaw kominowy zawierający 

 

Czym wypełnić przestrzeń między dyfuzorem, a płytą przykrywającą komina?

Do tego celu należy zastosować elastyczny uszczelniacz kauczukowy - jest on dołączony do kołnierza uszczelniającego i stożka, które to elementy są niezbędne do poprawnego funkcjonowania systemu kominowego.

 

Czy Komin Systemowy można postawić na zewnątrz budynku?

Jeśli zmieniłeś piec w kotłowni, zamontowałeś wkład kominkowy w salonie będziesz potrzebował komina. Sprawdź, jak zainstalować komin systemowy na zewnątrz budynku

 

Jak często należy czyścić komin?

Zgodnie z Art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z zm.) właściciel lub zarządca budynku, zobowiązany jest do sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych i spalinowych przynajmniej raz w roku oraz 

 

Jaka jest różnica między kominem Uniwersalnym a Standardowym?

Komin Uniwersalny przeznaczony jest do kominków (również tych z płaszczem wodnym) i pieców CO na wszystkie rodzaje paliw: stałe, płynne i gazowe. Ze względu na izolację wełną jest kominem o wysokiej sprawności ciagu i może być zarówno kominem wewnętrznym jak i w całości wybudowanym na zewnątrz budynku. Posiada odskraplacz, dzięki czemu kondensat pojawiający się w spalinach mokrych, odprowadzany jest na zewnątrz komina.

 

Jaka jest różnica miedzy kominem spalinowym, a kominem dymowym?

Kominy spalinowe służą do odprowadzania produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych.

 

Komin systemowy czy murowany? W czym komin systemowy jest lepszy od tradycyjnego

Systemy kominowe cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Wynika to z wielu zalet technologii prefabrykacji, która pod wieloma względami przewyższa tradycyjną metodę murowania kominów. Też się wahasz, czy zdecydować się na komin systemowy czy tradycyjny? Ten artykuł jest dla ciebie!

 

Jaka jest klasyfikacja kominów?

Wybierając komin, trzeba go odpowiednio dobrać do urządzenia grzewczego. Przy tym wyborze pomaga klasyfikacja kominów, która informuje nas o ich możliwym zakresie zastosowania.

 

Mity o kominach - cz. 1

W każdej branży znajduje się wiele mitów, które są powielane przez kolejne, niczego nieświadome osoby. Często bez sięgania do jakiegokolwiek źródła przejmujemy usłyszaną opinię jako jedynie prawdziwą. Również w branży budowlanej czy stricte kominowej takie mity są. Postanowiliśmy obalić kilka z nich. Dziś zmierzymy się z mitem nr 1 i odpowiemy na pytanie, czy kocioł kondensacyjny wymaga zastosowania komina stalowego?

 

Mity o kominach - cz. 2

Tym razem odpowiemy na pytanie: Czy posiadanie komina uniwersalnego umożliwia zmianę urządzenia grzewczego w dowolnym momencie?

 

Kominek zamknięty - dlaczego warto?

Postanowiłeś już, że w twoim domu stanie kominek, ale nie wiesz, który rodzaj będzie najlepszy do ogrzania twojego domu? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiamy, dlaczego warto pomyśleć o kominku zamkniętym.

 

Ogrzewanie domu kominkiem - kilka słów o DGP

Efektywne ogrzanie całego domu i wody użytkowej za pomocą kominka jest możliwe! Trzeba jednak zastosować dobre rozwiązania, aby przyniosło to maksymalne korzyści. Doskonale sprawdzi się do tego kominek z zamkniętym wkładem kominkowym oraz system Dystrybucji Gorącego Powietrza - w skrócie DGP. To obecnie najtańszy system ogrzewania domu za pomocą kominka, cieszy się zatem również dużą popularnością.

 

Jaka jest budowa komina?

Norma PN-EN 1443 określa z jednej strony to, z czego składa się z komin, a z drugiej reguluje, jak powinna być skonstruowana budowa komina. Zasady te mają na celu zmaksymalizować wydatność całego systemu i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników odpowiedzialnych za jego eksploatację.

 

Z czego składa się komin?

W Polsce budowa komina regulowana jest normą PN EN 1443. To legislacyjne rozwiązanie jasno ujednolica i określa takie kwestie, jak chociażby wygląd komina oraz precyzuje wszystkie elementy wchodzące w wkład całego systemu.

 

W jaki sposób wykończyć komin systemowy ponad dachem?

Przede wszystkim pamiętajmy, że komin powinien być bezpieczny. Jeśli już dobierzemy odpowiedni komin systemowy z certyfikatem CE oraz gwarancją, warto wziąć również pod uwagę jego walory estetyczne. Część komina wystająca ponad dach jest najbardziej widoczna, ale równocześnie najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór sposobu wykończenia komina - aby cieszył oko i był bezpieczny.

 

Jaki komin do pieca wybrać?

Wybór odpowiedniego komina zapewni nam wieloletni komfort cieplny i poczucie, że dom jest ogrzewany w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia naszego i naszych bliskich. Komin źle dobrany to natomiast widmo wielu problemów – od zabrudzeń na ścianach i suficie począwszy, przez zużycie zbyt dużej ilości paliwa, aż na zaburzeniach pracy kotła skończywszy. Dlatego, odpowiedź na pytanie jaki komin do pieca wybrać powinna mieć tu kluczowe znaczenie.

 

Jakie znaczenie ma certyfikat CE?

Certyfikat CE (Conformité Européenne) oznacza, że dany produkt spełnia restrykcyjne unijne dyrektywy „Nowego Podejścia”. Dyrektywy te dotyczą bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia użytkownika i osób postronnych czy ochrony środowiska.

 

Czy wkłady kominowe można połączyć zaprawą murarską?

Nie jest to wskazane. Wykorzystanie zaprawy murarskiej w tym celu może doprowadzić do powstania groźnych nieszczelności.

 

Gdzie mogę kupić kit do połączenia wkładów?

Nie będzie to konieczne! Materiał ten dołączamy do zamówionego zestawu kominowego gratis. Zalecany i oferowany w komplecie kit jest żaroodporny i nieczuły na działanie kwasów.